TKB w Żywcu

Dzień ważnych wydarzeń

Tradycją drugiego dnia Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu jest uroczysta Msza Święta, w trakcie której występują zespoły regionalne. W tym roku w żywieckiej konkatedrze uroczystej Mszy Świętej towarzyszyły zespoły Mały Haśnik z Żabnicy oraz Pilsko i Ziemia Żywiecka z Żywca. Było niezwykle pięknie i uroczyście.

Bardzo podniosły charakter miały uroczystości na żywieckim Rynku, gdzie punktualnie o 13:30 odbyło się uroczyste podpisanie umowy partnerskiej między Żywcem a Liptowskim Mikulaszem. Przypomnijmy, że na żywieckim Rynku trwają występy w ramach konkursu kapel i instrumentalistów ludowych. W tym samym miejscu można także zaopatrzyć się w wyroby rękodzieła ludowego.

O 18., jak zwykle w amfiteatrze „Pod Grojcem” rozpoczął się kolejny dzień Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Niedzielny koncert rozpoczęły doskonale znane i lubiane w Żywcu Lachy z Nowego Sącza. Wszystkie zespoły prezentujące się podczas drugiego dnia zaprezentowały wysoki kunszt artystyczny, czym z pewnością nie ułatwiły zadania jury, które z każdym dniem ma coraz trudniejsze zadanie i głowi się na odpowiedzią, komu w tym roku przypadnie Złote Żywieckie Serce.

Na koniec można było obejrzeć występ (poza programem) zespołu z Rumunii, który pokazał zwyczaje wprost z Transylwanii. Publiczności podobała się muzyka i taniec zespołu. Na kolejne artystyczne wrażenia możemy liczyć już dzisiaj. Na żywieckiej estradzie TKB wystąpią bowiem:

REGLE z Poronina
PISARZOWIANIE z Pisarzowej
BIOŁODUNAJCANIE z Białego Dunajca
CEPELIA-PODHALE z Jurgowa
ISTEBNA z Istebnej
SPOD KICEK z Mordarki
GÓROLE z Mostów k. Jabłonkowa
BAŞISKELE BELEDIYESI z Izmitu - TURCJA (poza konkursem)

 

41. Festiwal Folkloru Górali Polskich dofinansowany ze środków budżetowych
Samorządu Województwa Śląskiego