Klub Papiernik

Maski - twarze i ludzie w kontekście kultury i jej historii

Maski - twarze i ludzie w kontekście kultury i jej historii

Miejskie Centrum Kultury w Żywcu od czerwca do końca października 2023 r. realizuje projekt pn.: "Maski - twarze i ludzie w kontekście kultury i jej historii".  To zadanie skierowane do szerokiej grupy odbiorców. Powstało podczas wieloletnich obserwacji dużej imprezy kulturalnej i etnograficznej "Żywieckie Gody". Jednocześnie też podczas zwiedzania wystawy ze zbiorów Zorskiego Muzeum Masek i niezwykłej fascynacji gipsowych odlewów twarzy ludzi podczas warsztatów na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie pod kierunkiem  mgr Jolanta Gisman-Stoch.

Grupa sympatyków z różnych dziedzin sztuki - ceramiki, papier marche, fotografii i filmu od kilku miesięcy zastanawia się jaki jest odbiór tego rodzaju prac przez społeczność lokalną i jakie oni sami mają odczucia, gdy mogą spróbować kontaktu z maskami przez swoje bezpośrednie działanie.

Zadanie chcemy zrealizować zarówno poprzez wyjazdy, wykłady, warsztaty, gdzie każdy z uczestników w różnych materiach może swoje oblicze pozostawić dla innych.

Maski wykorzystywane mogą być w teatrze, co daje amatorskim aktorom poczucie bezpieczeństwa i możliwość wyrażenia emocji, które na co dzień mogą być trudne dla widza. Nawiązanie do historii i tradycji daje też poczucie tożsamości lokalnej. Obecnie po długiej izolacji spowodowanej pandemią niemożliwą do naprawienia. Chcemy, też by uczestnicy mogli pojechać do nowo otwartej Galerii Dziadów Noworocznych w Gminnym Ośrodku Kultury w Milówce.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa

Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje. Edycja 2023

gtgffg