Za nami

POWARSZTATOWY KONCERT FINAŁOWY GOSPEL W ŻYWIECKIEJ KONKATEDRZE

  

Niedziela

 

9.00 - 16.00 próby z zespołem GODSTEPs (w tym przewidziane przerwy oraz dłuższa przerwa obiadowa).

16.00 - 18.30 próba generalna w Kościele

19.00 Koncert

 

 

Krótka historia muzyki gospel

 

Muzyka gospel, choć zrodziła się na przełomie XIX i XX wieku, korzeniami sięga jeszcze około 100 lat wcześniej. Jej historia zaczęła się od przebudzenia duchowego, jakie nastąpiło wśród czarnoskórych niewolników, do którego doszło dzięki ich uczestnictwu w tzw. camp meeting revivals, gdzie gromadzili się na nabożeństwach, sprowadzeni przez swych białych panów.

Nazwa gospel wywodzi się od słów God i spel, co w połączeniu oznacza Słowo Boże, czyli inaczej mówiąc Ewangelię. Kluczowym elementem muzyki gospel jest właśnie jej tematyka i religijny przekaz, które plasują ten gatunek w ramach muzyki chrześcijańskiej. Jan Muranty krótko, lecz treściwie charakteryzuje muzykę chrześcijańską:

"Jest to muzyka z bardzo konkretnym przesłaniem. Jej celem nie jest sztuka sama w sobie, lecz zbawienie człowieka. W związku z tym wszystkie inne jej elementy (np. melodia, rytm, harmonia, forma, instrumentacja itd.) powinny być podporządkowane słowom."

Bezsprzecznie można odnieść tę wypowiedź do najważniejszego znaczenia muzyki gospel, która w szczególny sposób przekazuje Dobrą Nowinę o zbawieniu w Jezusie Chrystusie, opierając się na tekstach z Nowego Testamentu. W Europie gospel zaliczany jest do gatunku muzyki religijnej chrześcijańskiej, jednak jej właściwości diametralnie różnią się od powszechnych stereotypów czy skojarzeń na temat tego rodzaju muzyki. Ma ona charakter energetycznego, radosnego śpiewu, często połączonego z elementami

tanecznymi. Gospel przeniknięty jest ekspresyjnością oraz entuzjastycznym zapałem, który świadczy o odmienności tej muzyki. Ten szczególny charakter wznoszenia modlitw do Boga zyskał sobie na świecie wielu zwolenników. Obecny w pieśniach gospel duch prostoty i niekłamanej radości można porównać do naturalnego i bezpośredniego usposobienia dzieci. Porzucając człowieczą pychę i wyniosłość, Gospel (jako Ewangelia) realizuje się w śpiewie w atmosferze szczerej radości płynącej z wiary.

  

INSTRUKTOR GOSPEL

Michał Czulak - wokalista, instruktor Gospel, animator, laureat wielu festiwali i konkursów w kategoriach wokalnych. Certyfikowany trener artystyczny Europejskiego Stowarzyszenia Sztuki Scenicznej "Connect Art" oraz nauczyciel w  Instytucie Rozwoju Artystycznego w Żywcu. Dyrygent Chóru Gospel Łękawica, instruktor zajęć artystycznych Gminnego Ośrodka Kultury w Łękawicy, instruktor Warsztatów Muzyki Gospel w Łękawicy, Trzebini, oraz Milówce. Obecnie pracuje nad solową płytą z zespołem GODSTEP's.

Student Wyższej Szkoły Biznesu w Cieszynie na kierunku zarządzania zasobami ludzkimi i psychologii w biznesie. Uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej w Żywcu. Twórca „ Żywieckiej Fabryki Wokalu", współtwórca projektu ART CAMP. Prowadzi szkolenia z zakresu marketingu i reklamy, podstaw przedsiębiorczości, psychologii i komunikacji, organizacji imprez kulturalnych, obsługi klienta i tworzenia pozytywnego wizerunku PR w biznesie artystycznym. Zawsze służy pomocą, potrafi się dzielić swoją wiedzą i umiejętnościami.

 

AKOMPANIATOR

Mateusz Skrzyp - instrumentalista, akompaniator i wokalista. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Żywcu w klasie fortepianu. Przez dłuższy okres czasu pobierał nauki śpiewu. Student Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Uwielbia odnajdywać się w różnych gatunkach muzyki. Gospel stał się dla niego inspiracją, zakochał się w tej muzyce od pierwszego "wejrzenia"! Stale się rozwija pobierając lekcje w klasie fortepianu pani mgr Doroty Zaziąbło. Udziela się w kilku różnego rodzaju projektach muzycznych. Mateusz będzie nam towarzyszył przez cały czas trwania warsztatów jako akompaniator.